SC EDDIE SCHWARZ SRL

Despre noi
 
SC EDDIE SCHWARZ SRL cu sediul in Slatina-Olt este o firmă cu capital mixt (romano-german), ce are ca pincipal obiect de activitate importul direct de echipamente de ridicat si transportat.
În această calitate compania noastră comercializează gama completă de electro şi motostivuitoare cu furci frontale sau laterale, echipamente de depozitare, transpaleţi hidraulici manuali şi electrici, precum şi dispozitive anexeacestora (catarge, diverse dispozitive cu braţe pentru mărfuri nepaletizate, sisteme de translaţie laterală etc). În acelaşi timp SC EDDIE SCHWARZ importa si comercializează piese de schimb şi accesorii pentru echipamentele mai sus mentionate: acumulatori de tracţiune, anvelope şi bandaje pline, redresori încărcat acumulatori.
Pentru echipamentele comercializate, echipamente care in prealabil sunt minutios revizionate si reconditionate, SC EDDIE SCHWARZ asigură asistenţă tehnică şi piese de schimb prin intermediul Departamentului Service.
În scopul optimizării activităţii de transport şi manipulare de mărfuri în cadrul sistemelor logistice, SC EDDIE SCHWARZ asigură consultanţă oferită de către reprezentanţii săi specializaţi în acest domeniu.
  
SC EDDIE SCHWARZ se doreste a fi nu doar un distribuitor de stivuitoare ci si un partener al afacerii dumneavoastre, oferind impreuna cu produse de inalta calitate si o experientă pe piata confirmată de clientii din tara care pot da referinte despre calitatea produselor si serviciilor oferite de noi de-a lungul timpului.
Pentru echipamentele comercializate, echipamente care in prealabil sunt minutios revizionate si reconditionate.
Ce intelegem noi prin reconditionare:
 • Dezmembrarea utilajului
 • Spalarea cu jet
 • Verificarea sudaturilor
 • Reparatia capitala a motoarelor cu piese originale Perkins
 • Reparatie capitala a puntei motoare
 • Reparatie capitala punte directie
 • Reparatia capitala a cutiei hidramata
 • Instalatie electrica noua
 • Sistem hidraulic inlocuit
 • Cauciucuri fata, spate noi
 • Autorizat ISCIR
Service
Pentru rezolvarea in timp rapid si eficient a solicitarilor dumneavoastra dispunem de o echipa dinamica si cu o vasta experienta in rezolvarea problemelor aparute la utilaje. Personalul de service este gata oricand sa raspunda nevoilor dumneavoastra.In acest fel putem asigura

reparatiile sesizate direct la sediul beneficiarului. Pentru operatiuni complexe care presupun reparatii capitale,reconditionari partiale,tinichigerie si vopsire recomandam efectuarea acestora la punctul nostru de service din Slatina.
Suntem autorizati I.S.C.I.R. pentru activitateta de reparatie si intretinere a utilajelor de ridicat conform autorizatiei numarul: CRPTR3/TIPB/289/2008.

Flexibilitatea activitatii de service este reprezentata si de diversitatea propunerilor de colaborare adresate clientilor nostrii:
1. Contract Full Service
Prin aceasta forma de colaborare se asigura functionarea neintrerupta a activitatii dumneavoastra responsabilitatea acesteia fiind exclusiv a companiei noastre.Costurile lunare sunt fixe si sunt determinate strict de nevoile beneficiarului.In funtie de numarul de echipamente aflat la dispozitia clientului asiguram si un technician permanent dedicat exclusiv acestuia.
2.Contract de maitenance - intretinere lunara
Acest tip de abonament reprezinta o forma eficienta de eliminare a costurilor mari de reparatie.Concret, o echipa de tehnicieni va efectua interventiile lunare conform indicatiilor producatorului inclusiv materialele consumabile, asigurand astfel functionarea optima a utilajului.
3. Interventie la cerere
In cazul in care nu aveti incheiat un contract de intretinere va rugam sa solicitati una din echipele noastre de service atunci cand sesizati ceva in neregula cu echipamentul.Termenul maxim de raspuns va fi de 48 de ore de la sesizare.
 
Documentatie
 
Autorizaţie de funcţionare
Stivuitoarele pot fi puse în funcţiune numai după obţinerea autorizaţiei de funcţionare în urma unei verificări tehnice oficiale efectuate în conformitate cu prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 1.340/2001 privind asigurarea protecţiei utilizatorilor, mediului înconjurător şi proprietăţii.
 
Stivuitoarele sunt înregistrate în evidenţa tehnică a ISCIR-INSPECT IT, iar verificarea tehnică oficială este efectuată de inspectorii de specialitate.
 
Documentatie tehnica
1) Cartea stivuitorului – partea tehnică, care va conţine:
− caracteristici tehnice de bază ale stivuitorului;
− caracteristicile dispozitivelor pentru prinderea şi ridicarea sarcinii (limite de utilizare, condiţii normale de utilizare, instrucţiuni de utilizare şi mentenanţă);
− planuri şi scheme necesare pentru :
♦ punerea în funcţiune;
♦ întreţinerea şi inspecţia (scheme electrice, de ungere, hidraulice etc.);
♦ verificarea funcţionării;
♦ reparare;
− instrucţiuni pentru :
♦ transportul stivuitorului şi subansamblelor;
♦ montare şi demontare;
♦ instalare şi reglare;
♦ contraindicaţii privind utilizarea stivuitorului;
− instrucţiuni de utilizare a stivuitorului în medii potenţial explozive, când este cazul.
2) Cartea stivuitorului – partea de exploatare, în care se completează procesele-verbale de verificare şi de inspecţie.
 
În cazul instalaţiilor importate va prezentam şi documentul/dovada de luare în evidenţă eliberat(ă) de ISCIR-INSPECT la efectuarea importului;
b) declaraţia de conformitate a stivuitorului;
c) procesul-verbal de probe de casă cu rezultate corespunzătoare.
 
 
Autorizatie deservent
Autorizaţia din partea ISCIR-INSPECT IT este obligatorie pentru personalul de deservire a stivuitoarelor. Autorizaţia se eliberează individual persoanelor care, prin promovarea examenelor de autorizare, fac dovada îndeplinirii condiţiilor specifice privind capabilitatea teoretică şi practică de a exercita activitatea de deservire a stivuitoarelor, în regim de asigurare a securităţii în funcţionare. 
RSVTI
In conformitate cu Decretul nr. 417/1985 si H.G. nr. 1340/2001, modificata si completata prin H.G. nr. 182/2005, persoanele juridice care detin sau exploateaza instalatii mecanice sub presiune - IMSP si instalatii de ridicat - IR au obligatia sa numeasca, in raport cu numarul si complexitatea instalatiilor pe care le detin, personal tehnic - ingineri, subingineri, maistri sau tehnicieni - ca responsabili cu supravegherea tehnica a instalatiilor - denumiti in continuare RSVTI, ce au ca atributie principala indeplinirea sarcinilor ce rezulta din prescriptiile tehnice ISCIR in ceea ce priveste verificarea tehnica a acestora.
 
Scolarizare
 
La ce bun cea mai inovatoare tehnică, dacă nu poate fi folosită în mod optim? Numai cei care stăpânesc perfect utilajul pe care îşi desfăşoară activitatea pot lucra efectiv şi sigur. In acest sens SC EDDIE SCHWARZ dispune de lectori autorizati si experimentati atat din punct de vedere tehnic si teoretic cat si practic.

Suntem de părere că aproximativ 14.000 de accidente care implică stivuitoare pe an sunt prea multe. Asiguraţi de aceea mai multă siguranţă, eficienţă şi protejarea materialelor în depozitul dumneavoastră cu formarea şi instruirea de primă clasă şi recunoscută oficial, oferită de noi.

 
La incheierea cursului, participantii la programul de calificare vor sustine un examen de absolvire in urma caruia vor primi certificatul de calificare profesionala in meseria de masinist la masini mobile pentru transporturi interioare (stivuitorist) si autorizatia ISCIR. 
AVANTAJELE D-VOASTRĂ:
 • mai multă siguranţă în trafic
 • desfăşurarea fără defecţiuni a activităţii
 • protejarea materialelor ce trebuie încărcate şi a stivuitoarelor cu furcă
 • sporirea eficienţei activităţilor întreprinse de angajaţi
 • profesionişti care oferă instruire angajaţilor d-voastră
 • instruiri individuale, şi la sediul d-voastră
 • respectarea tuturor reglementărilor legale pentru compania d-voastră
SERVICIILE PE CARE LE OFERIM:
 • Instruire pe grupe de personal intensivă şi orientată spre partea practică
 • măsură susţinută pentru motivarea echipei d-voastră activă în depozit
 • instructori competenţi, cu experienţă
 • instruire la sediul d-voastră sau în unul dintre sediile noastre
 • posibile şi programări săptămânale
 • instruiri axate pe zona/modul de punere în operare
Piese de schimb
 
La comandă putem livra piese de schimb si consumabile pentru orice tip de stivuitor.
 
Firma noastră cunoaşte peste 8 milioane de repere pentru procurarea pieselor de schimb de pe piaţa mondială, din care 280.000 de piese de schimb le putem livra într-un interval de timp de 48 de ore.
 
Detinem pe stoc permanent piese de schimb si consumabile pentru stivuitoare Jungheinrich si Linde.

SC Eddie Schwarz SRL
B-dul A I Cuza 22
Bl. FA21, Sc. C, Ap. 20
Slatina, jud. Olt
Tel & Fax: +40 (0)3 49 40 82 45
email: eddie.schwarz@gmail.com